MOATE AGRICULTURAL SHOW MOATE SUNDAY, AUGUST 28TH

Showing

Breedingstock

Broodmare with foal at foot – 1, Pat Carty’s Master Smooth, by Kings Master.

Broodmare, stinted – 1, April Keogh’s Gallenbridge Ringfort Lady, by Ringfort Cruise; 2, Susan Carey’s by Golden Lariat.

Filly foal – 1, Larry & Joanne Gillivan’s by Another Pleasure; 2, Chloe Roche’s by Carrabawn Cross.

Colt foal – 1, Pat Carty’s by Another Pleasure.

Broodmare/foal combination – 1, Pat Carty’s Master Smooth, by Kings Master and c f by Another Pleasure; 2, Larry & Joanne Gillivan’s Knockdomney Cruise, by Bahrain Cruise and ff by Another Pleasure; 3, Chloe Roches Uisneagh Miss Douglas by Ard VDL Douglas, and ff by Carrabawn Cross.

Young horses

Yearling – 1, Alison Rountree’s Killycloghan Legacy, by Cornet Son; 2, Charles Woollard’s Miss Nenagh, by Loughahoe Guy; 3, Trina Fox’s by The Bachelor.

Two-year-old – 1, Alison Rountree’s Olympic Dream, by Colandro; 2, Kate Kennedy’s Luna Sands, by Harvey’s Choice.

Three-year-old – 1, April Keogh’s Gallenbridge Ringfort Lady, by Ringfort Cruise; 2, Sinead Dunning’s Markle, by Coolfin Dynamite; 3, Susan Carey’s by Golden Lariat.

Coloured– 1, Nuala Farrells Gypsy Joe; 2, Aisling Hughes’ Annaghbeg Cu Chulain; 3, Zoe McGuinness’ Dream.

Champion filly – Olympic Dream; reserve: Gallenbridge Ringfort Lady.

Champion young horse – Olympic Dream; reserve: Gallenbridge Ringfort Lady.

Irish Draughts

Three to six year-old mare – 1, Jimmy Noone’s Crusheen Lady Luna, by Tors Gentleman Farmer; 2, Vincent & Patricia Hennessy’s Corcullen Creggan, by Creggan Emperor; 3, Christopher McCormack’s Tulrush Megan, by Mountain Pearl.

Seven-year-old and over mare – 1, Padraig Bohan’s Gortfadda Heigh Ho, by Heigh Ho Dubh; 2, Pat & Kate Hoare’s Moylough Pearl, by Agherlow; 3, John Bracken’s Lady Hattie, by Agherlow.

Colt foal – 1, John Bracken’s by Dunsandle Diamond; 2, Vincent & Patricia Hennessy’s by The Bachelor; 3, Jimmy Noone’s by Inisfree The Holy Grail.

Filly foal – 1, Padraig Bohan’s by Inisfree the Holy Grail; 2, Mannion family’s by Huntingfield Ruler; 3, Anne Rabbitte’s by Carrick Cottage Star.

Stinted mare – 1, Mannion family’s Lackagh Lightfoot, by Western Blues; 2, Frank & Paula Cullen’s Ballymac Holly Mae, by Gortfree Lakeside Lad; 3, Kay Blackwell’s Ivy A Ceathair, by Carrick Cottage Star.

Irish Draught mare champion – Lackagh Lightfoot; reserve: Crusheen Lady Luna.

ISA All Ireland colt foal championship qualifier (Ballinasloe) – Jimmy Noone’s by Inisfree The Holy Grail and Vincent & Patricia Hennessy’s by The Bachelor.

ISA All Ireland filly foal championship qualifier (Ballinasloe) – 1, Padraig Bohan’s by Inisfree the Holy Grail and Anne Rabbitte’s by Carrick Cottage Star.

Irish Draught mare/foal combination – 1, Jimmy Noone’s Crusheen Lady Luna, by Tors Gentleman Farmer and f by Inisfree The Holy Grail; 2, Padraig Bohan’s Gortfadda Heigh Ho, by Heigh Ho Dubh and f by Inisfree the Holy Grail; 3, Vincent & Patricia Hennessy’s Corcullen Creggan, by Creggan Emperor and f by The Bachelor.

Champion broodmare – Lackagh Lightfoot; reserve: Master Smooth.

Yearling colt/gelding – 1, Martin Egan’s Ellistown Grey Archie, by Archie the Great; 2, Brendan Glynn’s Cloonan Quizzer, by Clew Bay Bouncer; 3, Hazel McVeigh’s by Moylough Legacy.

Yearling gilly – 1, Susan Carey’s by Carrick Cottage Star.

Two-year-old filly – 1, Tom Mooney’s Clonmell Luna, by Carrick Cottage Star; 2, John Bracken’s by Mourne Mountain Star.

Three-year-old colt/gelding – 1, James Lennon’s Bunnahinley, Boy by Carrick Cottage Star.

Three-year-old filly – 1, Jim Beirne’s Gemma’s Royal Ruby, by Scrapman; 2, P.J & Breid Sheerin’s Highfield Picture This, by Shenandoah Prince Holly; 3, Haesel Dickson’s Cornskye Hattie’s Favourite, by Scrapman.

Working cob – 1, Eamon McElin; 2, Ursula Fitzpatrick’s Barrow Bank Kite, by Orlaiths Boy; 3, Olive O’Hare.

Irish Draught overall champion – Bunnahinley Boy.

Ridden horses

Four-year-old hunter – 1, Thomas Whyte’s Ardagh Celtic Echo, by Celtic Hero B Z; 2, Ciara Dennigan’s Paddy, by Pointilliste; 3, Katie Gohery’s Fintans Bonnie Lady, by Fintan Himself.

Medium/heavyweight hunter – 1, Kenneth Keyes’ Gortfree Toby, by Gortfree Hero; 2, Frank Digan’s Liosderg Chester; 3, Catherine Egan’s Leo Lothario, by Clover Brigade.

Small hunter – 1, Chloe Roche’s Uisneagh Pure Genius, by Rosscon Sunrise; 2, Leila Oakman; 3, Maeve Deverell’s Annaharvey Dunowen, by Radolin.

Lightweight hunter – 1, Kate & Amory McMahon’s Woodfield Farm Baloo, by Spirit House; 2, Christopher Connell’s Biddensden Poormina, by Persiflage; 3, Thomas Whyte’s Ardagh Celtic Echo, by Celtic Hero B Z.

Racehorse to Riding Horse – 1, Vikki Jenkins’ It’s the Way To Go, by Mahler; 2, Roisin Conway’s Pots of Luck, by Kadeed; 3, Fiona Donohue’s Dessie’s Diamond, by Dubai Destination.

Cob – 1, Kate Boyce’s Sir Sheldon; 2, Kate & Amory McMahon’s Woodfield Farm Baloo; 3, Ciaran Rossiter’s Westmeath Bachelor.

Coloured – 1, Kate Boyce’s Sir Sheldon; 2, Connor Murphy’s The Tooth Fairy; 3, Camilla Igoe’s Twink.

Irish Draught – 1, Frank & Paula Cullen’s Ballymac Holly Mae; 2, Kenneth Kye’s Gortfree Toby; 3, Cathy Cooper’s Donegal Miss, by Carrick Cottage Star.

Local – 1, Mary Hogan; 2, Hannah Martin’s Mr. Darcy; 3, Camilla Igoe’s Twink.

Ladies side-saddle – 1, Kate & Amory McMahon’s Woodfield Farm Baloo; 2, Orla Cleary; 3, Frank & Paula Cullen’s Ballymac Holly Mae..

Champion – Woodfield Farm Baloo; reserve: Sir Sheldon.

Ponies

Young handlers – 1, Bella Rose Fenton; 2, Ella McManus; 3, Mary Dillon.

133cms – 1, Ellie Rogan’s Creganna Dancer; 2, Ronan Lynch’s Hilin Peter Pan, by Hilin Carnedd.

First ridden – 1, Max Laird’s Millford Fair Bronze, by Millford Fanfare; 2, Jacinta Colohan’s Waxwing Master Ted, by Eyart Beau Geste; 3, Amy Greene’s Misty White Bertie.

143cms – 1, Emma Sargent’s Aine’s Angel, by Drymills Bridge Boy; 2, Daniel Greene’s Ballinatona Bertie.

Hunter pony – 1, Robyn Crosby’s Ardsbeg Spirit; 2, Emma Sargent’s Aine’s Angel, by Drymills Bridge Boy; 3, Anna Walsh’s Hot Shot Rocco.

Leadrein – 1, Alex Dawson Stanley’s Pickford Benji; 2, Ella McManus’ Beros Sian, by Brynrodyn Rhydian; 3, Carolina Von Ow’s Merlo.

Family leadrein – 1, Camilla McNamara; 2, Zara Crosby’s Tabita Napoleon; 3, Treasa McManus’ Pumpkin.

Local – 1, Lauren Sullivan’s Pollyanna; 2, Nicole Neary’s Annagh Ziggy; 3, Clodagh Casey’s Treehoo Bobby.

Family ridden – 1, Leah Murphy’s Woodfield Misty, by Unknown; 2, Nicole Neary’s Annagh Ziggy, by Unknown; 3, Daniel Greene’s Ballinatona Bertie, by Unknown.

Intermediate – 1, Leah Murphy’s Woodfield Misty, by Unknown; 2, Emma Nuaghton’s Rossy Ellie, by I Love You Melody.

Fancy dress – 1, Zara Crosby; 2, Martha Duffy; 3, Claire Dunning

Best ridden – 1, Ellie Rogan’s Creganna Dancer; 2, Zara Crosby’s Tabita Napoleon; 3, Georgina Reid’s Reid’s Lady.

Connemara ponies

Mare – 1, Avril Kelly’s Dunran Love In The Mist, by I Love You Melody; 2, Thomasina O’Reilly’s Rosscon Camille, by Boden Park Finnard; 3, Mick McMenamon’s Melody Ace, by I Love You Melody.

Foal – 1, Caroline Giles-Lee’s Baronstown Roisin, by Bunowen Paddy; 2, Pat & Mary Rabbitte’s Monaghanstown Cassie, by Mountain Cascade; 3, Mick McMenamon’s Newgrange Beauty, by Boyne Valley Woody.

Yearling – 1, Patrick Kearns Brocklodge Ruby, by Glencarrig Knight; 2, Martin Egan’s Clauinte Eden, by Western Boy; 3, Willie & Maureen Heavin’s Leim Little Dreamer, by Meelick Island Rebel.

Two-year-old – 1, Jason Rogers Ahey Bridge 48th, by Bohola Mirah; 2, Ruth McCawley; 3, Aiden & Brid Larkin’s Lusmagh Native, by Errismore Rocky.

Three-year-old – 1, Gerry Finnerty’s Baltinoran Oak, by Monaghanstown Boy; 2, James Naan’s Tullanna Hazel Belle, by Atlantic Hazy Storm; 3, Andrew Kennedy’s Maggie’s Ranger, by Drumbad Fletcher Moss.

Fionnuala Roche memorial ridden, rider under 16 – 1, Ellie Rogan’s Tullaree Fear Bui, by Templebready Fear Bui; 2, Cecily Guinness’ Dunlewey Marabou, by Ashfield Plover; 3, Nicola Crosby’s Ardsbeg Spirit, by McFern.

Ridden, over 16 – 1, Thomasina O’Reilly’s Rosscon Camille; 2, Cathy Leggett’s Doonreghan Oak, by Newtown Molls Pride; 3, Claudia Claffey’s Lusmagh Cascade, by Laerkens Cascade Dawn.

Champion – Tullaree Fear Bui; reserve: Dunran Love In The Mist.

Overall native breeds champion – Tullaree Fear Bui.

BARNADOWN IRISH BREEDERS CLASSIC SHOW THURSDAY, SEPTEMBER 1ST

Horses, 1.10m Classic – 1, Rachelle Harding’s Crossmaglen Bandit (Charlotte Harding); 2, Jayne Clarke’s Emby (Jayne Clarke); 3, Peter Morrison’s Finesse FZ (Matthew Morrison); 4, Jade Lawlor’s Clashganna’s Winning Legacy (Jade Lawlor); 5, Liam Kearney’s Scattery Condy (Darragh Ryan); 6, Barra Sweetnam’s Gymolga (Holly Anne Sweetnam).

1.20m Classic – 1, Jayne Clarke’s Velvet Flare (Charlotte Harding); 2, Tomas Ryan’s Mardec’s Trend (Holly Miller); 3, Sandra Duffy’s Pam’s Darco (Jake Hunter); 4, Luke Drea’s Avoca Esprit (Luke Drea); 5, Gina Heaps’s Carrowgar Cool Heart (Robyn Moran); 6, Sarah Ennis’s Woodcourt Garrison (Sarah Ennis).

1.30m Classic – 1, Clare Hughes’s Zuidam (Chloe Hughes Kennedy); 2, Minister for Defence’s Maiden Hill (2nd Lt. Michaeli Byrne); 3, Sorcha Kenny’s Christiano (Saoirse Kenny); 4, Ann Connors’s Holy Blue (Nicholas Connors); 5, Denise Crawford’s Carrickadawson Womanizer (Erin Crawford); 6, Rachelle Harding’s Adonis W (Charlotte Harding).

Equijump 1.35m Classic – 1, Keonan Stables Ltd’s Clovalent (Nicole Kershaw); 2, Philip Carey’s Carrera Denfer (Robin Carey); 3, Conor Swail’s Lajgardens Cannavaro (Jenny Rankin); 4, Lorcan Hennessy’s King Louis AE (Seamus Hennessy); 5, Langara Ventures’s Emily May (Nicola FitzGibbon); 6, Limestone Paddock c/o Jim Roberts’s Limestone Briarhill Lui (Gemma Phelan).

Horses, ORHRE four-year-old championship four-year-old qualifier – 1, Ballywalters Stables’s Leestone Stockholm (Daren Hopkins); 2, Michael Pender’s Madgeslane Luidam (Michael Pender); 3, Naoise Wilson’s Baloulux (Jenny Rankin); 4, Abbie Sweetnam’s Ballonvoher Gem (Abbie Sweetnam); 5, Fortside Farms’s Fortside Omard Oklahoma (Robyn Moran); 6, Ethen Ahearne’s BT Callandro (Ethen Ahearne).

Irish Breeder Classic five/six-year-olds qualifier – 1, Patrick Kehoe’s ABC Saving Grace (Ethen Ahearne); 2, GBBS Int. Ltd’s BP Tiny Dancer (Niamh McEvoy); 3, Dan Galavan’s Lisdara Clooney (Gemma Phelan); 4, Richard Bourns’s Kitt Khan (Ethen Ahearne); 5, Ciara Kearney Seamus Hughes Kennedy’s Curra Ferro (Seamus Hughes Kennedy); 6, Baden Powell’s Curraghraigue Jack Bro (Gemma Phelan).

Aloga Auction/Castlefield Breeding Farm Irish Breeders Classic five/six-year-olds qualifier – 1, Ellie Moloney’s HZ Brogan IHR (Eddie Moloney); 2, Darragh Ryan’s As You Want Z (Darragh Ryan); 3, Sorcha Hennessy’s Furyan Warrior (Derek McConnell); 4, Castlefield Breeding Farm’s Castlefield Duke (Gerard O’Neill); 5, Ballywalters Stables’s Jasper BW (Daren Hopkins); 6, Langara Ventures’s Galwaybay Sparkie (Nicola FitzGibbon).

Fitzpatrick Family Irish Breeders seven/eight-year-old qualifier – 1, Meabh Bolger Jason Higgins’s Heritage MBF (Jason Higgins); 2, Donald Loughran’s Cissi (Emily Turkington); 3, Castlefield Breeding Farm’s Balia Silvia (Gerard O’Neill); 4, Tim Brennan’s Diadema Della Caccia (Timmy Brennan); 5, Tricolor LLC & Twin Oaks Ventures LLC’s Tricolor MB (Emily Turkington); 6, Castlefield Breeding Farm’s Mr Castlefield (Gerard O’Neill).

Friday, September 2nd

Horses, ORHRE four-year-old championship qualifier – 1, Caroline Chambers’s CSF Zenia (Annmarie Dunne); 2, Ann Connors’s Chelone Z (Nicholas Connors); 3, Tony O’Donohue ‘s Glenfield Jovigo (Tony O’Donohue); 4, Francis Derwin’s MB Chilli Dreams (Francis Derwin Jnr.); 5, Charlotte Gibson’s Lady Catoki (Lucy Gibson); 6, Mark Bolger & Aurore Vernois’s One Day Maybe (Nicola FitzGibbon).

Irish Breeders Classic five/six-year-olds qualifier – 1, Bravo Hughes Ltd’s HHS Rose (Michael Pender); 2, Francis Derwin’s MMG Candy Lady (Francis Derwin Jnr); 3, Edward Widger’s Maggiemae C (Adam Carey); 4, Bravo Hughes Ltd’s HHS Ice Flo (Carl Webb); 5, Tim Beecher’s Loughnatousa Buachaill (Paul Beecher); 6, Diarmuid Hurley’s Boherdeal Russel (Tholm Keane).

Five/six-year-old championship qualifier – 1, Michael Pender’s Serena van de Berghoeve (Wesley Ryan); 2, Jeremy Sweetnam’s Dora The Explorer. (Abbie Sweetnam); 3, Langara Ventures’s Galwaybay Sparkie (Nicola FitzGibbon); 4, Alan O’ Regan’s La-Joya (Alan O’ Regan); 5, Ellie Moloney’s HZ Brogan IHR (Eddie Moloney); 6, Aoife Owens’s Javas Zero (Aoife Owens).

Seven/eight-year-old championship qualifier – 1, Neil Campion’s Cillbhrid Hank (Oisin Aylward); 2, Clare Hughes’s ESI Ali (Seamus Hughes Kennedy); 3, Ciara Walsh McIntyre’s Tullogher Lady Liberty (Gerard O’Neill); 4, Catriona Redmond’s Emelee (Patrick Hickey); 5, Alan Briscoe’s Cohiba By Picobello Z (Francis Connors); 6, Barry O’Connor’s Kainville VDS (Jenny Rankin).

Saturday, September 3rd

Horses, ORHRE four-year-old championship final – 1, Michael Pender’s Madgeslane Luidam (Michael Pender); 2, Ballywalters Stables’s Leestone Stockholm (Daren Hopkins); 3, KM Sport Horses’s Ballinaguilkey Special Star (David Moran); 4, Ann Connors’s Chelone Z (Nicholas Connors); 5, Charlotte Gibson’s Lady Catoki (Lucy Gibson); 6, Mark Bolger & Aurore Vernois’s One Day Maybe (Nicola FitzGibbon).

Aloga Auction/Castlefield Breeding Farm five/six-year-old championship final – 1, Gary Hazelwood’s Triplet T Calamando Blue (Leah Stack); 2, Castlefield Breeding Farm’s Silvester Van’t Ameldonk Z (Gerard O’Neill); 3, Ellie Moloney’s HZ Brogan (Eddie Moloney); 4, Jeremy Sweetnam’s Dora The Explorer. (Abbie Sweetnam); 5, Michelle Kenny’s Maestro RLE (Michelle Kenny); 6, GBBS Ltd & Sophie Richards’s Artic Blue (Sophie Richards).

Irish Breeders Classic five/six-year-old consolation – 1, Tim Beecher’s Loughnatousa Buachail (Tadhg Beecher); 2, Bravo Hughes Ltd’s HHS Cyprus (Alexandre Jose Pereira Travia dos Ramos Faustino); 3, Marti Rudd’s Monbeg Ruby (Tomas Doyle); 4, Ennisnag Stud’s HK Carrera (Oisin Aylward); 5, Tracy Walshe’s Ballinaguilkey Fusion Exchange (Tracy Walshe); 6, Bravo Hughes Ltd’s HHS Vilamoura (Carl Webb)

Seven/eight-year-old championship consolation – 1, Adam Carey’s Luicruz (Robin Carey); 2, Fortside Farms’s Fortside Clever Candy (Robyn Moran); 3, Vera Griffin’s Cushlas Fryday (Robyn Moran); 4, Maeve Al Aidarous’s Fur Elise (Tholm Keane); 5, Neil Campion’s Cillbhrid Hank (Oisin Aylward); 6, Phillip Carey’s Perle D’ Amour (Phillip Carey).

Fernhill Sporthorses/Francis Derwin International 1.40m Gain Alltech National Grand Prix final – 1, Leo Carey’s Kan Cruise (Lee Carey); 2, Noletta Smyth & Roy Craig’s Mulvin Lights Out (Jonathan Smyth); 3, Daniel McAlinden’s Jasmin da Hermida (Luisa Horta Osorio); 4, Daniel McAlinden’s AHG Whiterock Doctor Cruise (Daniel McAlinden); 5, GBBS Int Ltd’s BP Hybernia (Kevin Gallagher); 6, Ann Doherty’s Crystal Graf (Jonathan Smyth).

.

Sunday, September 4th

Horses, Irish Breeders Classic five/six-year-old final – 1, Dr Noel Cawley’s Laurina (Leah Stack); 2, GBBS Int. Ltd’s Max The Outlaw (Kevin Gallagher); 3, Freestone Farm’s Sumas Knockout (Vincent Byrne); 4, Brian McConville’s BWE Special Rose (Shane O’Reilly); 5, Donal Lynch’s BS Tiesto (Jack Geaney); 6, Cooley Farm’s Deelside Louie (Beth Burton).

Leslie FitzPatrick Memorial seven/eight-year-old championship final – 1, Williams Sporthorse Ltd’s Playboy JT Z (Rhys Williams); 2, Castlefield Breeding Farm’s Mr Castlefield (Gerard O’Neill); 3, Bronte Stables’s All Pleasure Hero II Z (Dermott Lennon); 4, Killavallig Farm Ltd Sweetnam’s Pinaki Van Den Dael l (Abbie Sweetnam); 5, Meabh Bolger & Jason Higgins’s Heritage MBF (Jason Higgins); 6, Donald Loughran’s Cissi (Emily Turkington).

Plusvital 1.60m Grand Prix – 1, Clare Hughes’s Cuffesgrange Cavadora (Seamus Hughes Kennedy); 2, GBBS Int Ltd’s Olivia De Muze N (Niamh McEvoy).

SJI ALL STARS FARMERS JOURNAL GRAND FINALS MULLINGAR EC SEPTEMBER 2ND-4TH

Friday, September 2nd

Horses, SJI All Stars 90cms qualifier – 1, Fiona Furlong’s Clogrennane Diva (Shauna Furlong); 2, Bernard Reynolds’s Grovehill Candy Cavalier (Tadhg Mulligan); 3, Edwina O’Connor’s Ashwood Reggie (Edwina O’Connor); 4, Ron Chawke’s Foxfields Wizard (Rachael Leonard-Long); 5, Conrad McGuinness’s Coolrock Dark Angel (Conrad McGuinness); 6, Michelle Brannigan’s Toome Cruising Jimmy (Michelle Brannigan).

SJI All Stars 90cms qualifier – Divided between Katie O’Brien’s Last Minute Van Overis (David O’Brien); Bernard Reynolds’s Grovehill Candy Cavalier (Tadhg Mulligan); Noel Benson’s Castlelawn Andromeda Galaxy (Fionnghuala Benson); Avril Gibson’s Coolmannon Dash (Stephen Gibson); Avril Gibson & Ivor Fox’s CSF Ignacio (Stephen Gibson) and Claudia Culloty’s Deedoora Uisce (Claudia Culloty).

SJI All Stars 1m qualifier – 1, Laura Walshe’s Ballinaguilkey Heritage (Laura Walshe); 2, Niamh McFall’s Bay of Biscay (Niamh McFall); 3, Karen Pearson’s Hanley News (Karen Pearson); 4, Paddy Ward’s Ardnaglass Lizzy (Paddy Ward); 5, Nora Drennan’s Cavachino (Gemma Drennan); 6, Jacqui Boland’s Maverick Na Rí (Jacqui Boland).

SJI All Stars 1m – Divided between Tom Whyte’s Ardagh Dun N Dusted (Tom Whyte); Keith Barry’s Classic Surprise (Damien Griffin) and David Cullen’s Coco du Rona Z (Sean Monaghan).

Irish Breeders Classic SJI All Stars 1.10m qualifier – 1, Niamh McFall’s Bay of Biscay (Niamh McFall); 2, Aine O’Gorman’s Rincoola Tintean (Aine O’Gorman); 3, Noel Benson’s Chatsworth Danielle (Fionnghuala Benson); 4, Marie Hartley’s Nikita Van Het Heidenhof (Marie Hartley); 5, Gemma Drennan’s Cool Finesse (Gemma Drennan); 6, Marie Hartley’s Scarthill Vendi (Marie Hartley).

SJI All Stars 1.10m qualifier – 1, Jane Gibbons’s Clooncalagy Beauty (Stephen Gibbons); 2, Natalie Kennedy’s Zarabella (Diarmuid Killeen); 3, Marie Burke’s CES Simba Girl (Lily Dean); 4, Diarmuid Killeen’s Clooncalagy Bobby (Diarmuid Killeen); 5, Diarmuid Killeen’s Clooncalagy Legend (Diarmuid Killeen); 6, Marie Burke’s CES Celtic Son (Clarus Malyon).

Irish Breeders Classic SJI All Stars 1.20m qualifier – 1, Sarah Maxwell’s Cartown Trending (Sarah Maxwell); 2, Aine O’Gorman’s Rincoola Tintean (Aine O’Gorman); 3, Jane Gibbons’s Clooncalagy Beauty (Stephen Gibbons); 4, Anne Marie Glennon’s Lumineer (Anne Marie Glennon); 5, Bernard Reynolds’s Kathleens Candy Clover (Tadhg Mulligan); 6, Owen Horan’s HSF Cardento Royale (Mark Duffy).

SJI All Stars 1.20m qualifier – 1, Sean Monaghan’s A.N. Cassius (Sean Monaghan); 2, Hadley Sport Horses’s Z Seven Amour (Tori Dunn); 3, Patricia Grimes’s Siobhra (Sven Hadley); 4, Alma Kelly’s JV Juneau (Sven Hadley); 5, Colm McGrath’s Dolmen Dash Cam (Gerry Flynn); 6, Seamus Carew’s Cornet Clover Girl (Lila Bremner).

SJI All Stars 1.30m qualifier – 1, Fiona McGrath’s Quality Villane (Rachel McGrath); 2, Lisa Rosbotham & JW Rosbotham’s Indy De Muze D (Nicole Kershaw); 3, Lucy Shanahan’s My Diamant PD Z (Lucy Shanahan).

All Stars 1.30m qualifier – 1, Carroll Produce Ltd’s Kabran De Reve Z (Sven Hadley); 2, Sean Monaghan’s A.N. Cassius (Sean Monaghan); 3, David Gibson’s SGS Welcome Louie (Stephen Gibson); 4, Patricia Grimes’s Siobhra (Sven Hadley); 5, Robert Fagan’s Ballycarrick Lass (Alanna Fagan).

Saturday, September 3rd

Irish Breeders Classic All Stars 90cms qualifier – 1, Fiona Furlong’s Clogrennane Diva (Shauna Furlong); 2, Elaine Howard’s BMK Newtimes Legacy (Elaine Howard); 2, Emma Phelan’s Castleforbes Tomiko (Emma Phelan); 4, Caroline Fleming’s Silver Valier (Caroline Fleming); 5, Sarah McLean’s Lisnawhiggle Happiness (Sarah McLean); 6, Lyndsay Barnett’s Tullyhill Lucy Diamond (Ava Stubbs).

95cms – 1, Michael Houlihan’s Flash Van De Kwakkelhoek (Ciara Staunton); 2, Rachel Walsh’s Glencrue Pennyroyal (Keely Dalton); 3, Fiona Brady’s Tidal Power (Megan Campbell); 4, Peter Connolly’s Ogue Furist Al (Ciara Connolly); 5, Katie Smyth’s Killycloghan Revelation (Ish) (Katie Smyth); 6, Mary Flynn’s Balrowan Clover (Mary Flynn).

Irish Breeders Classic All Stars 1m qualifier – 1, Danielle Logan’s Demero (Danielle Logan); 2, Nora Drennan’s Cavachino (Gemma Drennan); 3, Laura Walshe’s Ballinaguilkey Heritage (Laura Walshe); 4, Paddy Ward’s Ardnaglass Lizzy (Paddy Ward); 5, Lyndsay Barnett’s Tullyhill Lucy Diamond (Ava Stubbs); 6, Elaine Howard’s BMK Newtimes Legacy (Elaine Howard).

1.05m – 1, John Fenton’s Omeara Star (John Fenton); 2, Holly Long’s Ballistic M2S (Holly Long); 3, Victoria Golden’s Glenboy Phoenix (Victoria Golden); 4, Dara O’Malley’s DPS Dynasty (Shane Goggins); 5, Pat McCormack’s Diamond Polly (Rebecca Cole); 6, Sarah Maxwell’s Rolling In Diamonds (Shane Shortall).

1.10m – 1, Adrian Carr’s Blakeneys Star (Naomi Carr); 2, Victoria Golden’s Abbeyward Rainbow (Victoria Golden); 3, Michael Dolan’s Cornets Princess (Rose Dolan); 4, Keelin Malone’s Castleroche Rascal (Feaha Moore); 5, Charles Hanley’s Trendy Caruso Heartbreaker (Shane Goggins); 6, Mick Smith’s Dignified Cruise (Feaha Moore).

McFadden Civils Ltd SJI All Star 1.10m qualifier – 1, Niamh McFall’s Bay Of Biscay (Niamh McFall); 2, Marie Hartley’s Scarthill Vendi (Marie Hartley); 3, Marie Hartley’s Nikita Van Het Heidenhof (Marie Hartley); 4, Louisa Heckett’s Solstice Star (Gracie Johnson); 5, Lorraine Younge’s Little Miss Russel (Lorraine Younge); 6, Gerald & Joanna Penfold’s CSF Olympic You Too (Zoe Penfold).

McFadden Civils Ltd SJI All Stars 1.20m qualifier – 1, Fidelma Kirrane’s Candy High (John Kirrane); 2, Lorraine Younge’s Belfieldflight (Lorraine Younge); 3, Corinne Hyde’s Gin Lizzie (Corinne Hyde); 4, Sarah Jane Murphy’s Bella M (Alanna Fagan); 5, Niall Mullins’s French Connection (Shane Goggins); 6, Aileen McDermott’s Amber Balou (Aileen McDermott).

1.20m – 1, Adrian Carr’s Oceanview Ello (Naomi Carr); 2, Aisling McGreal’s Rincoola Macushla (Aisling McGreal); 3, Niall Mullins’s MSH Global Warming (Shane Goggins); 4, Anne Coffey’s Geron RS (Jamie Hargaden); 5, Avril Clear’s Kalirmo-PM (Avril Clear).

SJI All Stars 1.30m qualifier – 1, Fidelma Kirrane’s Roscrib de Ross (John Kirrane); 2, Derry O’Donovan’s Lux Like Clover One (Corinne Hyde); 3, Lucy Shanahan’s My Diamant PD Z (Lucy Shanahan); 4, Ray McLaughlin’s kilbarron Rue (Conor McLaughlin); 5, Ray McLaughlin’s Odina van’t Merelsnest (Conor McLaughlin); 6, Tom McGurk’s Kannan Diamantee (Feaha Moore).

Sunday, September 4th

Horses, Forever Equestrian 90cms – 1, Corinne Hyde’s Lady Kirby (Chloe O’Keeffe); 2, Alan Swan’s Doonaveeragh Complete (Alan Swan); 3, Noel Burke’s Ballynagran Brilliant Girl (Evan Burke); 4, Claudia Culloty’s Deedoora Uisce (Claudia Culloty); 5, Pat Sheahan Jnr’s Captain Kelly (Kate Emily Logan); 6, Noel Benson’s Castlelawn Andromeda Galaxy (Fionnghuala Benson).

SJI All Stars 90cms Grand Final – 1, Fiona Furlong’s Clogrennane Diva (Shauna Furlong); 2, Lyndsay Barnett’s Tullyhill Lucy Diamond (Ava Stubbs); 3, Edwina O’Connor’s Ashwood Reggie (Edwina O’Connor); 4, Breda Perrin’s LKS Bianca (Alannah Perrin); 5, Bernard Reynolds’s Grovehill Candy Cavalier (Tadhg Mulligan); 6, Susan O’Connor’s Miss Nonstop (Susan O’Connor).

All Stars 90cms champion – Shauna Furlong

Forever Equestrian 1m – 1, Sheikh Samir Mirdad’s Mirdads Fareeedat Alrahmaaan (Sheikh Samir Mirdad); 2, Michael Murphy’s Master De Reve (Joseph Moore); 3, Sheikh Samir Mirdad’s Mirdads Soooraaat Alrahmaaan (Sheikh Samir Mirdad); 4, Sheikh Samir Mirdad’s Mirdads Mekkkah (Sheikh Samir Mirdad); 5, Pamela Jackman’s Sir Lance (Pamela Jackman); 6, Ken Lowry’s Yeats County (Ken Lowry).

SJI All Stars 1m Grand Final – 1, Jacqui Boland’s Maverick Na Rí (Jacqui Boland); 2, Lorna Power’s Burrin Equestrian Rafiki (Lorna Power); 3, Maeve Duffy’s Real Cool Cruise (Maeve Duffy); 4, Gerald & Joanna Penfold’s King Cruise (Joanna Penfold); 5, Laura Walshe’s Ballinaguilkey Heritage (Laura Walshe); 6, Paddy Ward’s Ardnaglass Lizzy (Paddy Ward).

All Stars 1m champion – Jacqui Boland.

Forever Equestrian 1.10m – 1, Anne Coffey’s Geron RS (Jamie Hargaden); 2, Karl White’s BP Special Edition (Ellie White); 3, Noel Burke’s Ballynagran Captains Mate (Evan Burke); 4, Barry Horan’s Contendro’s Quest (Julieann Gaffney); 5, Barbara Hargaden’s High Five (Jamie Hargaden); 6, Hannah Power’s Killone Zarco (Diarmuid Killeen).

SJI All Stars 1.10m Grand Final – 1, Marie Hartley’s Scarthill Vendi (Marie Hartley); 2, Noel Benson’s Chatsworth Danielle (Fionnghuala Benson); 3, Marie Hartley’s Nikita Van Het Heidenhof (Marie Hartley); 4, Castle Road Syndicate’s Ballynagran Domino (Orla Ryan); 5, Niamh McFall’s Bay of Biscay (Niamh McFall); 6, Lucy Shanahan’s Omane Des Faux (Lucy Shanahan).

All Stars 1.10m champion – Marie Hartley.

SJI All Stars 1.20m Grand Final – 1, Karen Geoghegan’s Caraghs Trendy Master (Mark Duffy); 2, Natalie Kennedy’s Zarabella (Diarmuid Killeen); 3, Amy Pollmann-Daamen’s Kiralinde DN (Amy Pollmann-Daamen); 4, Marie Burke’s CES Celtic Son (Clarus Malyon); 5, Karen Geoghegan’s Miss Cavalier Candy (Mark Duffy); 6, Anne Marie Glennon’s Lumineer (Anne Marie Glennon).

All Stars 1.20m champion – Mark Duffy.

SJI All Stars 1.30m Grand Final – 1, Vincent Burton’s Drumrankin Caesar (Robert Harrison); 2, Aisling Byrne’s Supreme Action (Julieann Gaffney); 3, Lisa Rosbotham & JW Rosbotham’s Indy De Muze D (Nicole Kershaw); 4, Karen Geoghegan’s Dragonheart Z (Mark Duffy); 5, Fiona McGrath’s Quality Villane (Rachel McGrath); 6, Lucy Shanahan’s My Diamant PD Z (Lucy Shanahan).

All Stars 1.30m champion – Robert Harrison

Farmers Journal Amateur A final – Divided between Peter Dargan’s Ballivor Man (Peter Dargan); Niamh McFall’s Bay of Biscay (Niamh McFall); Laura Walshe’s Ballinaguilkey Heritage (Laura Walshe); Kerrie Anderson’s Bernadette Lady H (Kerrie Anderson); Hannah McNiven’s Odetta (Hannah McNiven); Val Ward’s Venture (Val Ward); Paddy Ward’s Ardnaglass Lizzy (Paddy Ward); Ashleigh Mooney’s HHS Annaghmore Hill (Ashleigh Mooney); Karen Pearson’s Hanley News (Karen Pearson) and Sarah Fanning’s Lux Lunasa (Sarah Fanning).

Team challenge – 1 (and Tailored Equestrian/J. Ryan Haulage prize), Pimp My Stride: Nikita Van Het Heidenof (Marie Hartley), Cavachino (Gemma Drennan), Ballinaguilkey Heritage (Laura Walshe) and Clongrennane Diva (Shauna Furlong); 2 (and Miguel Bravo training bursary/SJI 2023 membership), Paddy’s Starz: Dermo (Danielle Logan), Ardnaglass Lizzie (Paddy Ward), Bay of Biscay (Niamh McFall) and Coolrock Dark Angel (Conrad McGuinness); 3 (and SJI 2023 membership), Hyde Equine ASH: Gin Lizzie (Corinne Hyde), LB Volcanicity (James Conway), Garryduff Rihanna (Megan Shanahan) and My Diamant PD Z (Lucy Shanahan).

All Stars Tour 90cms training bursary (Tholm Keane) – Chantal Stewart.

All Stars Tour 1m training bursary (Tholm Keane) – Rebecca Cole.

All Stars Tour 1m leading A/AA competitor training bursary (Eddie Moloney) – Jacqui Boland.

All Stars Tour 1.10m leading A/AA competitor training bursary (Eddie Moloney) – Marie Hartley.

1.10m leading owner/breeder (Madgesland Luidam nomination) – Marie Hartley.

All Stars Tour 1.20m leading pro-am training bursary (Greg Broderick) – Anne Marie Glennon.

1.20m leading owner/breeder (Castlefield Kingston nomination) – Mark Duffy/Karen Geoghegan.

All Stars Tour 1.30m Grand Final leading young/junior rider training bursary (Greg Broderick) – Rachel McGrath.

All Stars Tour leading lady (Barnadown Equestrian voucher) – Julianne Gaffney.

ESI/HIVE PONY PREMIER SHOW JUMPING MARYVILLE SATURDAY, SEPTEMBER 3RD

Horses, Children on Horses 1.20m – 1, Eugene Ryan’s Drombane Foxy Lady (Bríd Ryan).

Ponies, Newcomers (60cms) – 1, Jane O’Mahony’s IV Ben 10 (Pippa O’Mahony).

128cms (70cms) – Divided between Edwina Finn’s Ballynoe Izzy (Dawn Ladd Finn); Caroline Widger’s Grantstown Empty Pockets (Tosh Widger O’Riordan) and Foleys Ponys’s Ratatouille Spartacus (Tosh Widger O’Riordan).

128cms (80cms) – Divided between Rebecca Coveney’s Half Way There Spartacus (Molly Egan) and Caroline Widger’s Pineview Rainbow Amara (Sam Widger).

Bob Sweeney 128cms Future Champions under 10s (85cms) – Divided between Paula Widger’s Poynstown Little Albert Einstein (Joe Widger); Norma Alison Dennehy’s Gateau Sonic (Nikita Dennehy) and Caroline Widger’s Grantstown Empty Pockets (Tosh Widger O’Riordan).

ESI/Hive Pony Premier under 10s (85cms) – 1, Jolene Cash’s King Of Rock & Roll (Ella Cash); 2, Orla Boyle’s Milos (Lucy Kent); 3, Seamus Hurley’s Pallas Fondi (Kate Hurley); 4, Heather Kent’s Grantstown Snoopy (Lucy Kent); 5, Adelaide Doran’s BBS Silver Enigma (Max Doran); 6, Jill Twomey’s Ballyknock Master Roan (Penny O’Brien).

128cms (90cms) – 1, Paula Widger’s Creevelea Toy Soldier (Sam Widger); 2, Norma Alison Dennehy’s Kilcreene Foxglove (Glenn Dennehy); 3, Denise Barrett’s Crystals Tigerlily (James Barrett); 4, Laura Meagher’s Clinton (Thomas Meagher); 5, Lynda Jeffers’s Norgaard’s Ronja (Millie Jeffers); 6, Adam Carey’s Kilcreene Granite (Charlie Flynn).

Bob Sweeney 128cms Future Champions qualifier (95cms) – 1, Jenny Horgan’s Coppenagh Hakuna Matata (Katelyn Horgan); 2, Lynda Jeffers’s Norgaard’s Ronja (Millie Jeffers); 3, Laura Meagher’s Clinton (Thomas Meagher); 4, Heffron Equine Ltd’s My Little Shadow (Katelyn Horgan); 5, Susan Keane’s Desirless D’argan (Lucia Keane); 6, R Fitzgerald’s Miss Lexi (Josh Fitzgerald).

ESI/Hive Pony Premier 128cms (1m) – 1, Robert Fagan’s Dooneens Electric (Ted Fagan); 2, Paula Widger’s Creevelea Fire Fox (Sam Widger); 3, Williams Sporthorse Ltd’s Penchwintan Glynle (Charlie Flynn); 4, Shane Hawkins’s Ballynacregga Red (Alayna Hawkins); 5, Jennifer Holland’s Kilcreene Snapdragon (Harry O’Callaghan); 6, Edward Walsh’s Knockash Lady Bird (Helen Walsh).

138cms (80cms) – Divided between Victoria Clarke’s Ballywire Mirah (Millie Jeffers); Edwina Finn’s Carnaween Max (Dawn Ladd Finn); Paula Widger’s Poynstown Angel (Sam Widger) and Sandy Boundy’s Sparkling Boomadonna (Daisy Boundy).

138cms (90cms) – Divided between Richard Dalton’s Ardville Caskerry (Cameron Kelly); Vicki Matson’s Ballyneety Honey (Lucy Matson); Victoria Clarke’s Ballywire Mirah (Millie Jeffers); Edwina Finn’s Carnaween Max (Dawn Ladd Finn); Jennifer FitzPatrick’s Colour Bomb (Lucy Loughrey); Rebecca Coveney’s Jockeyhall Molly Brown (Molly Egan); Caroline Crowley’s Moonlight Crystal (Lauren Crowley); Paula Widger’s Poynstown Angel (Sam Widger); Terri Lucey’s Soxs Golden Girl (Anna Lucey) and Sandy Boundy’s Sparkling Boomadonna (Daisy Boundy).

138cms (1m) – 1, Eoghan Barry’s Kilshanny Abbey (Jack Dore); 2, Annemarie Hanafin’s Beanforest Lady (Finbarr Hanafin); 3, Williams Sport Horses Ltd’s Grand Creme Peccau (Charlie Flynn); 4, Caroline O’Sullivan’s Blennerville Surprise (Kristin O’Sullivan); 5, Terri Lucey’s Soxs Golden Girl (Anna Lucey); 6, Paula Widger’s Creevelea Larrybo (Sam Widger).

Bob Sweeney 138cms Future Champions qualifer (1.05m) – 1, Paula Widger’s Creevelea Larrybo (Sam Widger); 2, Fiona Boland’s Leiter Ben (Kate Boland); 3, Sinead Brennan’s MHS Alaska (David Brennan).

ESI/Hive Pony Premier 138cms (1.15m) – 1, Mary Boland’s Mayfly Black Pennell (Annie Boland); 2, Jim Derwin’s Ruby Brown (James Derwin); 3, Foleys Ponys’s Mayfly Green Peter (Ruben Foley); 4, Marjorie Dunne’s Beaver Valley (Jack Galway); 5, Brian Sheehan’s Bay Times (Robbie Sheehan); 6, Judy Quirke’s Flashdance Billy (Juliet Quirke).

Boomerang.ie Starfinder 148cms six/seven-year-olds – 1, Dale Adams’s Quintaira D Z (Lauren Adams); 2, Martha McNamara’s MVS Carvelle (Daisy McNamara); 3, Jill Twomey’s Coolcronan Liberty (James Brennan); 4, Pat Greene’s Tinnecarrig Quick Step (Jill Greene); 5, Sorcha Kenny’s Dunard Cinderella (Cáit Kenny); 6, Miguel Bravo’s Madame Cello (Chloe Hughes Kennedy).

148cms (80cms) – Divided between Charlotte O’Reilly’s Bunowen Scotty (Jesse Grace Livingstone) and Shirley Ladd’s Football Rider (Dawn Ladd Finn).

148cms (90cms) – Divided between Sandra Duffy’s Cornhill Storm (Robyn Lee); Kevin Lucey’s Faerietale Hairy Potter (Ella Mai Lucey); Carolyn Hayden’s Garryndruig Peggotty (Heather Hayden); Sandra O’Keeffe’s Highthyme Country Lady (Ryan Hyde); Harriet Murphy’s Knightsbridge Jack (Claudia Carroll) and George Walker’s Rooska Bonnie (Cameron Kelly).

148cms (1m) – Divided between Sandra Duffy’s Cornhill Storm (Robyn Lee); Tom Lombard’s Creggrush MacBride (Ella Lombard); Elaine Burns’s Curravordy Maxeen (Roisín Lucey); Carolyn Hayden’s Garryndruig Peggotty (Heather Hayden); Edel Dore’s Heliot De Blonde (Kian Dore); Karen McFadden’s Infinity (Connie McFadden) and Terri Lucey’s Ryans Son (Kate Lucey).

148cms (1.10m) – 1, Liza Kelleher’s Hill of Pearls (Isabellle Kelleher); 2, Sandra Duffy’s MCL Sparkle (Robyn Lee); 3, Lorna Casey’s Jim Dick (Meg Twomey); 4, Denise Barrett’s Romaround (Emma Barrett); 5, Arlene Nee’s Off Limits (Alexandra Kirenan); 6, Liam Lynskey’s Hans (Katie Nallon).

Bob Sweeney 148cms Future Champions qualifer (1.15m) – 1, Clare Hughes’s RTS Tommy Dunn (Chloe Hughes Kennedy); 2, Daniel Fitzgerald’s Kilmer Lady (Mary Fitzgerald); 3, Sandra Duffy’s Keredern Rosscastle Gilbert (Katie Nallon); 4, Josephine Slattery’s Connie Cassero (Sadhbh Slattery); 5, Richard Widger’s J.S.V. Ivory (Natasha Foley); 6, Sandy Boundy’s Divine Fernando (Hollie Boundy).

ESI & Hive Pony Premier 148cms (1.25m) – 1, Sinead Brennan’s MHS Glow (James Brennan); 2, Feargal White’s Red Star Optimus (Anna White); 3, Melvyn Kennedy’s HK Zena (Chloe Hughes Kennedy); 4, Mary Boland’s Jimtown (Annie Boland); 5, Feargal White’s Tankardstown Dreamer (Anna White); 6, Fiona Boland’s Ardfry Skye (Isabelle Boland).

ISA ALL IRELAND TRADITIONAL FOAL FINALS HSI SHOWING SERIES MOUNTBELLEW SATURDAY, SEPTEMBER 3RD

Malthouse Bar & Restaurant/Briggs Fashions colt foal – 1, Mary Dooner’s by Shadow Gate – Golden Olive, by Rockrimmon Silver Diamond; 2, Mary Dooner’s by Cougar – Pave The Way, by Huntingfield Rebel; 3, Joe Hill’s by Imperial Hights – Mile Hill, by Dancing Boy; 4, John Crowley’s by Gortfree Lakeside Lad – Bridevalley Zara, by Loughehoe Guy; 5, Davina Monahan & Jason Byrne’s Happy Rumour, by Road To Happiness – Little Rumour, by Huntingfield Rebel; 6, Tom Newell’s by Clogheen Captain Jack – Kilcahill Gemini, by Financial Reward.

Malthouse Bar & Restaurant/Briggs Fashions filly foal – 1, Derry Rothwell’s by Move To Strike – Greenhall Wishing Well, by Crosstown Dancer; 2, Ian Murphy’s by Singing ’N’ Dancing – Ava’s Delight, by Clonakilty Hero; 3, Niamh Varley & Darragh Glynn’s by Centennial – Mary’s Lady, by Aughrim Knight; 4, Donal Goland’s by Financial Reward – Ballinglen Mountain Velvet, by Rebel Mountain; 5, Mary Govern’s by Elusive Emir – Robuck Bouncer, by Moylough Bouncer; 6, Liam Ryan’s by Loughehoe Guy – dam by Oh Carol’s Rebel.

Best-turned-out – Tom Newell.

Overall champion (and Grattan-Bellew salver) – Derry Rothwell’s ff by Move To Strike; reserve: Mary Dooner’s cf by Shadow Gate.

(No agricultural show results received).

THE MEADOWS EC AUTUMN HORSE SERIES SHOW JUMPING SATURDAY, SEPTEMBER 3RD

Horses, 90cms – Divided between Conor McEneaney’s Cornacrew Gunfire (Conor McEneaney); Brona Bursby’s Ferro Lane (Brona Bursby); Una McSorley’s Kilmainham Roan (Una McSorley); Tyrone Flanagan’s Lisava Tiffani (Erin Arbuckle); Henry Callaghan’s Macho T (Ross Trearty); Seamus Burton’s MHB Ask Cazaan (John Higgins); Samantha Hamilton’s Riverbourne Zorro Beach (Samantha Hamilton); Steven Green’s Run This Town (Steven Green); Alan Ivan McCoosh’s TMSH Quality Assured (Trudie Hermione McCoosh) and Luke Barton’s Tullyherin Princess Ria (Luke Barton).

1m (NIHB Mares Development Series qualifier) – Divided between Heather Smith’s Amber Vision (Heather Smith); Henry Callaghan’s Aurora Z (Sharon Callaghan); Brendan Laverty’s Ballyknock Izzy (Naoimh Laverty); Gary McIvor’s Baybreese (Richard McIvor); Brian Smyth’s D. Douglas SB (Brian Smyth); Taryn McClurkin’s Innocense (Taryn McClurkin); Denis O’Brien’s Jipp (Denis O’Brien); Una McSorley’s Kilmainham Roan (Una McSorley); Tyrone Flanagan’s Lisava Tiffani (Erin Arbuckle); Jordan Campbell’s Lisnafiffy Marley C (Jordan Campbell); Margaret Fullerton’s LT Coogar (Margaret Fullerton); Karen Greer’s Mallard Spark (Karen Greer); Catherine Kealy’s Mullaghroy Fireheart (Edward Mulligan); Ross Trearty’s Numero Echo (Ross Trearty); Danielle Quinn’s Owlswood Lady (Maeve Clarke); Amanda McKinstry’s Oxendene Lui (Melissa McKinstry); Declan O’Neill’s Ratheoin Quality Imp (Gwen Scott); Colleen McArdle’s Reet Petite (Colleen McArdle); Samantha Hamilton’s Riverbourne Masterpiece (Samantha Hamilton); Darren Irwin’s Tangelo de Muze (Darren Irwin); Melissa Tinney’s Tinneys Ballyheerin Star (Melissa Tinney); Alan Ivan McCoosh’s TMSH Quality Assured (Trudie Hermione McCoosh) and Luke Barton’s Tullyherin Princess Ria (Luke Barton).

1.10m (NIHB Mares Development Series qualifier) – 1, Hannah Burns’s Beach Buoy (Hannah Burns); 2, Morris G. Smyth & Elaine Smyth’s Elamo Diamond Beach (Trudie Hermione McCoosh); 3, Morris G Smyth & Elaine Smyth’s Elamo Eye Candy (Trudie Hermione McCoosh); 4, Henry Callaghan’s Aurora Z (Sharon Callaghan); 5, Niamh McDaid’s Castledoe Olive (Niamh McDaid); 6, Jillie Houston’s Cas Wientjes (Jillie Houston).

1.20m (NIHB Mares Development Series qualifier) – 1, Ruairi Holmes’s Figaro IV (Tyrone Flanagan); 2, Michelle McElhatton’s Ludo’s Promise (Barry McCormack); 3, Gerard McMullan’s Val De Mazeroy (Kevin Mackey); 4, Hilary Furlonger’s Five Star Quality (Stephen Grieve); 5, Deirdre McMordie’s Omard Hawaii Queen (Sara McMordie); 6, Marshall Jenkinson’s Tynan Dream (Emma Jackson).

1.30m – 1, Dessie Irwin’s Trebra Premier Douglas (Darren Irwin); 2, Gerard McMullan’s Edelboy van de Renger (Kevin Mackey); 3, Ruairi Holmes’s Paquito V’T Merelsnest Z (Tyrone Flanagan); 4, Lorna Moore’s GSS Mircino (Sarah Moore); 5, David Moore’s Rassan Ala Cino (Tyrone Flanagan); 6, David Prentice’s My Clementine (Angela Waras).